Wybierz dzielnicę i zapoznaj się z wynikami II edycji budżetu partycypacyjnego! Które projekty zostaną zrealizowane w 2016 roku?

BPA.VI.I.P/196/15.ELE - Ukwiecona Saska w okolicach przystanku Saska.

Wybrany do realizacji - projekt zwycięski
awatar Ania_z_miasta
projektodawca
Ulica Saska w okolicach przystanku Saska oraz za wiaduktem wiodącym na Gocław jest smutna i szara. Trawniki do niej przylegające są przesuszone i brzydkie. Projekt ma na celu stworzenie zamiast nich łąki kwietnej, która jest o wiele atrakcyjniejsza wizualnie, ale też tańsza w utrzymaniu.

Oddane głosy

699

Kategoria projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Koszty projektu po weryfikacji

13 225,00 zł

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny, Saska Kępa


Lokalizacja projektu

Trawnik przy przystanku Saska oraz na odcinku wiadukt nad Aleję Stanów Zjednoczonych - zgodnie z załącznikiem

Istotne informacje o lokalizacji

Trawnik przy przystanku Saska oraz na odcinku wiadukt nad Aleję Stanów Zjednoczonych - zgodnie z załącznikiem

Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • seniorzy
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny ponieważ znajduje się w przestrzeni miejskiej. Nie przewidujemy tworzenia żadnych dodatkowych zasad dotyczących korzystania z projektu.

Pełny opis projektu

Projekt ma na celu uporządkowanie wizualne przystanku Saska i ulicy Saskiej za wiaduktem prowadzącym na Gocław poprzez stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczkę informacyjną. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nas biologią zapylaczy i roślin. Miejsc takich bardzo brakuje w Warszawie,

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze gatunki roślin na niej obecne i wyjaśniająca jej przeznaczenie podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być mosiężna na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i słabe gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować inne gatunki roślin łąkowych. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Okolica przystanku Saska i Saskiej na tym odcinku są brzydkie i szare, a dodatkowo w świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawą do życia wielu gatunków rodzimych roślin i zwierząt , Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość obcowania z dziką naturą.. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej, która dzięki zacienieniu roślin łąkowych nie odparowuje szybko z powierzchni gruntu oraz ograniczają poziom smogu w mieście. łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Przygotowanie terenu (zdjęcie darni, spulchnienie), nasiona, wysiew nasion, podlewanie - 16,30 zł/m2 x 750 m2 = 12 225 zł
Tabliczka wbetonowana, metalowa, zabezpieczona antygraffiti i przed warunkami atmosferycznymi wraz z projektem i opracowaniem tekstu przez botanika - 1 000 zł
Całkowity koszt projektu - 13 225 zł

Całkowity koszt projektu: 13 225,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Miejska łąka kwietna nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza koszeniem.


Całkowity koszt eksploatacji: 0,00 zł

Załączniki

ModyfikacjeKomentarze

Panel dyskusyjny dla złożonych projektów zostanie uruchomiony po wstępnej weryfikacji projektów, tj. od 2015-02-27.